2015 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın final yarışı olan Kaynaşlı Tırmanma, 30 Ağustos Pazar günü Kaynaşlı Dipsizgöl Köyü – Topuk Yaylası arasındaki 6 km. uzunluğundaki parkurda 2 çıkış üzerinden gerçekleştirildi.

Ülkü Motorsport adına kategori 1’de Citroen Saxo VTS ile mücadele eden 2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonu Engin Apaydın, en yakın rakibine 27 saniye farkla tamamladığı yarışta 4.18,843 ve 4.18,265’lik dereceleri ile 10 aracın yer aldığı kategoride iki çıkıştada en iyi ikinci zamanların sahibi oldu.

Yarışın ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Apaydın, “Şampiyona’nın final yarışı için hızlı, yer yer riskli ve teknik gerektiren Kaynaşlı parkuru güzel bir seçim. Yarış esnasında ortalama %17 eğime sahip parkurun aracımızın uzun vites oranlarına olan handikapını yaşayarak, liderlik mücadelesinden kopmadan ve hatasız olarak yarışı sürdürdük. Antrenmanlarda yapılan yanlış lastik seçimini yarışta tekrarlamamış olsakta, parkurun kaygan yapısı yarış boyu en büyük problemimiz oldu. Aracımızın limitleri dahilinde en üst tempoda gitmeye çalışarak genel klasman 6.’sı ve kategori 1 ikincisi olarak yarışı tamamladık.”

Eskişehir Otomobil Sporları Klubü’nün organize ettiği Kaynaşlı Tırmanma Yarışı sonrası Engin Apaydın, 2015 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nı Kategori 1’de 69 puan toplayarak “Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori 1 ikincisi” olarak sezonu tamamladı.